lokalizacja: powiat Mikołowski, województwo Śląskie programy: AutoCAD + photoshop + Corel draw typ: Planowanie Regionalne (sem. IX) data: 10.2010 - 02.2011 opis: Celem tego projektu było wykreowanie powiatu gdzie głównym kierunkiem jego rozwoju będzie ekologia, związana z tym turystyka i formy wypoczynku. W powiecie Mikołowskim występuje bardzo duże rozdrobnienie zabudowy mieszkaniowej z wykształconymi 3 ośrodkami miejskimi w których to skupiają się główne centra usługowe w powiecie. Projekt ten zakłada centralizację terenów mieszkaniowych przy jednoczesnej decentralizacji terenów usługowych. Polegać ma to na tym iż wszystkie mniejsze ośrodki mieszkaniowe będą łączone w większe skupiska tworząc tym samym pewne skupisko usług. Tereny usługowe będą stanowiły centra takich „osiedli” a wspólnie razem z innymi centrami będą stanowiły jedną sieć połączoną nowoczesnymi trasami pieszo- rowerowymi. Ważnym założeniem w moim projekcie jest to aby wykreowane w ten sposób osiedla bezpośrednio się ze sobą nie łączyły a stanowiły swego rodzaju enklawy osad ludzkich pośród wszechobecnego lasu – lasu częściowo przetworzonego przez człowieka ( czyt. Parki) a częściowo całkowicie dzikiego. Enklawy te z założenia mają z biegiem czasu stawać się bardziej autonomiczne (samowystarczalne) ale jednocześnie połączone komunikacyjnie w jedną spójną siec osadniczą. Wynika to z tego że każdy z obecnie istniejących ośrodków ma zupełni inny charakter i uważam za bardzo istotne ze występuje taka różnorodność, której w procesie rozwoju powiatu nie można zatracić. Co do rozwoju w powiecie terenów przeznaczonych na wielkie inwestycje dające ludziom pracę to uważam za zbędne – w obecnych czas infrastruktura komunikacyjna jest rozwinięta na tyle ze przejechanie do pracy 30 km nie jest problemem (a w takiej odległości są centra dużych miast jak Katowice, Gliwice, Rybnik, Chorzów, Zabrze). W tym wypadku bardziej istotny jest rozwój powiatu w kierunku w którym ma największy potencjał a tym z pewnością jest ogólnie pojęta przyroda. Projekt ten składa się z ksiązeczki z analizami formatu A3 a także planszy zbiorczej formatu 100x70.
lokalizacja: Zabrze ul.Miarki - Jagielońska programy: AutoCAD + 3ds Max + vray + photoshop typ: Projektowanie w kontekscie kulturowym - konkurs (sem.VIII) WYRÓŻNIENIE II stopnia wykonanie: Adam Januszek, Piotr Zabłocki data: 03.2010 - 06.2010 opis: Projekt centrum turystyki poprzemysłowej w dawnym osiedlu robotniczym niedaleko centrum miasta. Koncepcja wykonana w zespole z Adamem Januszkiem. Celem konkursu był projekt ośrodka turystycznego w miejscu gdzie kiedyś był kanał sztolniowy łączący okoliczne kopalnie z kilkoma hutami. Główna ideą naszego projektu jest stworzenie ważnego punktu na szlaku zabytków techniki. W tym celu nie tylko projektujemy Europejski Ośrodek Kultury Turystycznej i Przemysłowej (główny cel konkursowy), lecz także odkrywamy zasypany w ubiegłym wieku kanał kłodnicki połączony z kanałem sztolniowym. Relikt przeszłości zostanie zaadaptowany w zupełnie nowy sposób. Naszą ideę najlepiej opisuje rysunek nr 3.
lokalizacja: Bytom ul.Chorzowska - Siemianowicka programy: AutoCAD + 3ds Max + vray + photoshop typ: Planowanie obszarów centralnych - konkurs (sem.VII) PRACA ZAUWAŻONA wykonanie: Adam Januszek, Piotr Zabłocki data: 10.2009 - 02.2010 opis: Jest to projekt węzła przesiadkowego w Bytomiu, wykonany w zespole dwuosobowym wspólnie z Adamem Januszkiem. Węzeł przesiadkowy miałby powstać w Bytomiu z racji przebiegu planowanej trasy szybkiej kolei miejskiej z Katowic do Pyrzowic. W miejscu węzła miałaby krzyżować się wcześniej już wspomniana szybka kolej miejska, a także linia kolejowa z Katowic przez Bytom do Gliwic i dalej. Również w tym samym miejscu zlokalizowany miałby być dworzec autobusowy. Nasz projekt miał na celu podkreślenie najbardziej charakterystycznej cechy Bytomia (z naszego punktu widzenia): starych, zabytkowych kamienic, a także wykreowanie nowych przyjaznych użytkownikom przestrzeni publicznych. Zastanawiając się, co jest najbardziej charakterystyczne w miesjcowościach, przez które miałaby jechać szybka kolej miejska, doszliśmy do wniosku, że dla Bytomia będzie to historia - zabytki, kamienice. Chcieliśmy potraktować Śląsk jako jeden, wspólny organizm miejski wyróżniający jego poszczególne części nie na podstawie granic miejskich, a konkretnych cechach, które reprezentują konkretne lokalizacje. Nasz główny dworzec został rozwiązany na trzech poziomach i przecięty przez długą oś-rampę, która ma stanowić połączenie z centrum miasta, co zdecydowanie ułatwi komunikację ludzi przez niezwykle ruchliwe skrzyżowanie. Praca ta jest dość zachowawacza ponieważ staraliśmy się stworzyć projekt realny, na miarę lokalizacji w jakiej ma istnieć oraz cech, jakie ma sobą reprezentować. Projekt brał udział oraz został uznany jako praca zauważona w konkursie zorganizowanym przez Urząd Miasta Bytom.
lokalizacja: Miasteczko Śląskie powiat Tarnogórski programy: AutoCAD + photoshop typ: Planowanie Miast (sem. VI) data: 02.2009 - 06.2009 opis: Jest to projekt planistyczne dla Miasteczka Śląskiego w powiecie Tarnogórskim. Miasteczko Śląskie obecnie jest w pewnego rodzaju stagnacji. Pomimo bardzo kozystnego położenia - jego wielki potencjał jest w ogóle nie wykorzystywany. Jako że miasto już jest dobrze skomunikowane, a także w najbliższej przyszłości zbudowana zostanie Autostrada A1, jak i również opcjonalna trasa SKM. Uwzgledniąjac znaczną urbanizacje aglomeracji katowickiej, jak i całego Śląska, należy Miasteczko Śląskie traktować jako cześć większej aglomeracji całkowicie spójnej. Dużym atutem, jak i szansą rozwoju, jest bliskość lotniska w Pyrzowicach. Miasteczko Śląskie z powodzeniem może pełnić rolę miasta obsługującego port lotniczy. Bardzo dobra komunikacja powoduje, że Miasteczko Śląskie jest świetnym punktem, z którego łatwo można dostać się do każdego zakamarka województwa Śląskiego. Celem mojego projektu jest stworzenie małego, aczkolwiek żyjącego i przężnie rozwijającego się miasta. Pomimo występowania przemysłu ciężkiego miasto jest atrakcyjne pod względem rekreacji i spędzania wolnego czasu. Mam tu na myśli głównie bogate lasy, liczne trasy rowerowe i spacerowe, a także bliskość niezwykle popularnego zalewu Nakło Chechło. Projekt ten składa się z ksiązeczki z analizami formatu A3 a także planszy zbiorczej formatu 100x70.
lokalizacja: Lędziny powiat Bieruńsko-lędziński programy: AutoCAD + photoshop + 3ds Max typ: Zespoły mieszkaniowe (sem. V) data: 10.2008 - 02.2009 opis: Koncepcja osiedla mieszkaniowego w małym, sennym miasteczku, gdzie jego układ ulicowy powoduje, że nie można wyznaczyć ścisłego centrum miasta. Projekt miał na celu wprowadzenie nowej jakości do miasta, któremu zdecydowanie brakuje odpowiednich decyzji planistycznych, które ułatwiłyby jego rozwój.
lokalizacja: Bytom programy: AutoCAD + photoshop + 3ds Max + Mentalray typ: Wstęp do projektowania II (sem. II) data: 04.2007 - 06.2007 opis: Celem tego projektu jest dopasowanie, wcześniej prawie bezużytecznego, Placu Akademickiego w Bytomi do potrzeb potencjalnych użytkowników. W tym wypadku jest to młodzież trzech pobliskich szkół średnich, dzieci z dwóch podstawówek i okoliczni mieszkańcy. Jako że plac jest bardzo duży najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie go na dwie części - rekreacyjną (skatepark) i wypoczynkową (mini parki). Najbardziej charakterystycznym elementem tego wnętrza urbanistycznego są fontanny, stalowe drzewa - zraszacze. Fontanny stanowią pomost łączący plac miejski z parkiem. Zrównoważenie elementów tkanki miejskiej i roślinnej powoduje, że plac ten nie jest "nudny"
Zapraszam na nową stronę firmy (RESE-arch.pl) / visit new company website